Архів категорії: Про Бюджет

Повідомляємо, що 11 листопада 2024 року відбудуться засідання постійних комісій селищної ради щодо попереднього розгляду питань сорок першої ( позачергової)   чергової сесії  Ясінянської селищної  ради VIII скликання:

І)    11 листопада  2024 року о 09-00 год.к.ч.  –постійна комісія  з питань  планування фінансів, бюджету, соціально-економічного розвитку, підприємництва, інвестицій, міжнародних відносин та зовнішньоекономічних зв’язків ( голова комісії Д.Андріюк ) в залі засідань  селищної ради  з порядком денним:

  1. Про внесення змін до рішення сесії селищної ради від 21.12.2023 року № 2801 “Про бюджет Ясінянської  селищної територіальної громади на 2024 рік” (зі змінами).
  2. Про звернення депутатів Ясінянської селищної ради до Президента України Володимира Зеленського, Верховної Ради України, міст-побратимів та міст-партнерів щодо підтримки Плану перемоги.

 ІІ)  11 листопада 2024 року о 10-00 год.к.ч.  –постійна комісія  з питань земельних відносин, планування території, екології та охорони природи  (Я.Рещук ) в залі засідань  селищної ради з порядком денним:

  1. Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель комунальної власності.
  2. Про надання дозволу на розроблення експертно грошової оцінки.
  3. Про надання дозволу на розроблення детального плану території визначення функціонального призначення земельних ділянок.

Повідомлення

Повідомляємо, що в період з 05 вересня по 11 вересня  2024 року відбудуться засідання постійних комісій селищної ради щодо попереднього розгляду питань 39 чергової сесії  Ясінянської селищної  ради 8 скликання:

І05 вересня 2024 року о 13-00 год.к.ч.  –постійна комісія  з питань земельних відносин, планування території, екології та охорони природи  (Я.Рещук ) в залі засідань  селищної  з порядком денним:

  1. «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для будівництва та обслуговування житлового будинку».
  2. «Про затвердження детальних планів визначення функціонального призначення земельних ділянок».
  3. 3. «Про надання дозволів на розроблення детальних планів визначення функціонального призначення земельних ділянок»,
  4. «Про затвердження проектів землеустрою щодо зміни цільового призначення земельних ділянок»
  5. 5. «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду чи постійне користування»
  6. «Про прининення права користування земельною ділянкою та внесення змін до договору оренди».
  7. «Про внесення змін у рішення Тридцять сьомої сесії від 09.07.2024 року».

ІІ 10 вересня 2024 року о 09-00год.к.ч.  –постійна комісія  з питань  планування фінансів, бюджету, соціально-економічного розвитку, підприємництва, інвестицій, міжнародних відносин та зовнішньоекономічних зв’язків ( Д.Андріюк ) в залі засідань  селищної  з порядком денним:

  1. Про внесення змін до рішення сесії селищної ради від 21.12.2023 р. № 2801 “Про бюджет Ясінянської  селищної територіальної громади на 2024 рік” (зі змінами).
  2. Про внесення змін до Програми підтримки органів місцевого самоврядування на 2024 рік.
  3. Про забезпечення дошкільною освітою дитини з ООП в ЗДО №1 селища Ясіня Ясінянської селищної ради у 2024-2025 навчальному році.

ІІІ 11 вересня 2024 року о 09-00год.к.ч.  –постійна комісія  з питань  прав людини, законності, депутатської діяльності і етики  ( В.Рещук) в залі засідань  селищної  з порядком денним:

  1. Про внесення змін до Регламенту Ясінянської селищної ради.
  2. Про Положення про відеофіксацію та трансляцію засідань сесій та засідань постійних комісій Ясінянської селищної ради.

ІV 10 вересня 2024 року о 13-00год.к.ч.  –постійна комісія  з питань освіти, культури, молоді, спорту, охорони здоров’я та соціального захисту населення ( В.Писар) в залі засідань  селищної  з порядком денним:

  1. Про створення комунального підприємства « Молодіжний центр» Ясінянської селищної ради.
  2. Про забезпечення дошкільною освітою дитини з ООП в ЗДО №1 селища Ясіня Ясінянської селищної ради у 2024-2025 навчальному році.

 

Ясінянська селищна рада  повідомляє про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості щодо містобудівної документації

Ясінянська селищна рада  повідомляє про початок процедури розгляду та врахування пропозицій громадськості щодо містобудівної документації:
1.Про розроблення детальних планів визначення функціонального призначення земельних ділянок цільове призначення яких змінюється , за зверненням громадян:

1. Гураль Андрій Ігорович на земельну ділянку площею 0,3390 га., за адресою селище Ясіня, вул. Ропша за кадастровим номером 2123656200:01:003:0162 цільове призначення якої змінюється із земель для ведення ОСГ (01.03) у землі для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (02.01).
2. Гураль Назар Ігорович на земельну ділянку площею 0,3390 га., за адресою селище Ясіня, вул. Ропша за кадастровим номером 2123656200:01:003:0160 цільове призначення якої змінюється із земель для ведення ОСГ (01.03) у землі для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (02.01).
3. Кулєшов Сергій Валерійович на земельну ділянку площею 0,3390 га., за адресою селище Ясіня, вул. Ропша за кадастровим номером 2123656200:01:003:0161 цільове призначення якої змінюється із земель для ведення ОСГ (01.03) у землі для будівництва та обслуговування житлового
будинку, господарських будівель та споруд (02.01).
4. Семанів Андрій Михайлович та Стецевич Андрій Ігорович на земельну ділянку площею 0,4005 га., за адресою селище Ясіня, вул. Стебний за кадастровим номером 2123656200:02:004:0099 цільове призначення якої
змінюється із земель для ведення ОСГ (01.03) у землі для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення (07.01).
5. Семанів Андрій Михайлович та Стецевич Андрій Ігорович на земельну ділянку площею 0,5000 га., та 1.5000 га., за адресою с. Лазещина урочище Репегів за кадастровими номерами 2123684500:01:001:0216 та 2123684500:01:001:0226 цільове призначення яких змінюється із земель для ведення ОСГ (01.03) у землі для будівництва та обслуговування об’єктів
рекреаційного призначення (07.01).

За детальною інформацією стосовно містобудівної документації можна звертатися до адмінбудівлі Ясінянської селищною ради кабінет № 6 за адресою селище Ясіня вул. Борканюка 7.

Бюджетна партисипація

Фінальна публікація про інструменти партисипації в межах інформаційної кампанії проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я», що реалізується Громадським Партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»!

Отже, що таке КОНСЕНСУСНА КОНФЕРЕНЦІЯ? Це конференція, на якій спілкування місцевих жителів з різних соціальних груп та залучених експертів дозволяє прийняти найбільш комфортне чи прийнятне для всіх рішення.

Чому це важливо?

Залучення громадян надає їм відчуття співучасті в демократичному процесі. Отримані в результаті рекомендації слугують джерелом соціально важливих доказів / знань з відповідної тематики, врахування яких сприяє створенню політик чи проєктів, які відображають суспільні потреби.

Як цим користуватися?

1. Спочатку визначаються теми (або одна тема) для обговорення. Найкраще це робити через опитування в громаді.

2. Під обрані теми підбираються експерти, залучаються відповідні профільні представники влади, охочі жителі громади.

3. Залучені експерти та учасники обговорюють тему(и) в малих групах, де кожен може висловитися, поставити питання та запропонувати вирішення.

4. Кожна з таких груп повинна дійти консенсусу (порозуміння) і підготувати спільну презентацію з результатами свого діалогу.

5. На наступному етапі результати напрацювань презентуються широкій спільноті, представникам медіа, владі.

Необхідні ресурси

Час для проведення: від 4 тижнів до 2 місяців.

Два приміщення: одне з необхідною кількістю кімнат для роботи мінігруп, а інше  – зала для презентації результатів.

Учасниці та учасники: на першому етапі в кожній групі по 5-10 людей, на другому – широка група осіб, зацікавлених у ознайомленні з результатами.

Наші інформаційно-просвітницькі публікації про інструменти партисипації завершені, ми радимо зберегти їх усі (нагадуємо, що знайти їх можна за хештегом нашої кампанії #включайся_в_бюджет_громади) та активно користуватися у своїй громаді. А також будемо раді бачити твої пропозиції до бюджету-2025 у твоїй громаді, адже твоя думка – важлива!

Ця публікація створена Громадським Партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» в рамках проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

Зберігай лайфхаки про всі найпопулярніші інструменти партисипації, про які ми розповідаємо в межах інформаційної кампанії проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я», що реалізується Громадським Партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Нова публікація – про КОНСУЛЬТАТИВНО-ДОРАДЧІ ОРГАНИ (КДО). Це колегіальна установа або орган, які створені при органі публічної влади на постійній чи тимчасовій основі з метою забезпечення участі громадян в управлінні державними, муніципальними та суспільними справами через проведення консультацій із громадськістю. Це можуть бути тимчасові групи, робочі групи, громадська рада, молодіжна рада, координаційний комітет із питань громадського бюджету, рада ВПО тощо.

Чому це важливо? Консультативно-дорадчі органи є дієвим інструментом врахування голосу та побудови демократії. Участь жителів у КДО є обов’язковим елементом розвитку громад. Участь у консультативно-дорадчих органах дозволяє жителям висловлювати свої думки та робити важливий внесок у процеси прийняття рішень, зокрема щодо розподілу коштів місцевого бюджету.

Як цим користуватися?

1. Правовою основою утворення та діяльності таких органів є Конституція України, закони та інші нормативно-правові акти. Статус консультативно-дорадчого органу, повноваження, основні напрями і форми діяльності визначаються Положенням про конкретний орган, яке прийнято ОМС громади.

2. Положення деталізує порядок дій, наприклад, кількісний, якісний склад органу, як відбуваються його засідання, фіксуються результати роботи, оприлюднюється інформація, як відбувається комунікація з владою та прийняття рішень.

3. Дізнатися, чи у є у громаді КДО. Якщо є, то, відповідно, можна подати заяву із зазначенням бажання долучитися до цікавого для вас КДО як член або експерт.

У наступних публікаціях ми розповімо про інші інструменти партисипації, тож стеж за нашими постами з хештегом #включайся_в_бюджет_громади!

Ця публікація створена Громадським Партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» в рамках проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

Бюджетна партисипація

Чергова публікація про інструменти партисипації в межах інформаційної кампанії проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я», який реалізується Громадським Партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Інформуємо про ЗВЕРНЕННЯ ГРОМАДЯН. Це викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги. Відповідно до ст. 40 Конституції України та Закону України «Про звернення громадян», усі мають право звертатися до органів влади та посадових і службових осіб цих органів, що зобовʼязані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Чому це важливо?

Чинним законодавством закріплено прямий обовʼязок органів влади в межах своїх повноважень обʼєктивно, всебічно і вчасно розглядати заяви (клопотання) та скарги громадян, перевіряти викладені в них факти і надавати на них належні та обґрунтовані відповіді. Це правило діє і під час воєнного стану.

Як цим користуватися?

1. Звернення громадян повинен розглядати той орган, до компетенції якого належить вирішення порушених у цих зверненнях питань.

2. Якщо у зверненні міститься низка питань, частина з яких не належить до компетенції цього органу, то він розглядає лише ті, які належать до його компетенції, а також пересилає звернення громадянина до інших органів за компетенцією із зазначенням у супровідному листі, щодо яких саме питань пересилає лист за належністю, про що також повідомляє громадянина.

3. Звернення за строками їхнього розгляду можна умовно поділити на три категорії:

– які не потребують додаткового вивчення – невідкладно, але не пізніше 15 календарних днів від дня їх отримання;

– які не можуть бути розглянуті негайно та потребують додаткового вивчення – протягом 1 місяця;

– які неможливо розглянути та вирішити протягом 1 місяця – розглядаються та вирішуються протягом 45 календарних днів (про що повідомляється заявнику).

У наступних публікаціях ми розповімо про інші інструменти партисипації, тож стеж за нашими постами з хештегом #включайся_в_бюджет_громади!

Ця публікація створена Громадським Партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» в рамках проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

Бюджетна партисипація

Чергова публікація про інструменти партисипації в межах інформаційної кампанії проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я», який реалізується Громадським Партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»! Розкладаємо по поличках, що таке ЗБОРИ ЗА МІСЦЕМ ПРОЖИВАННЯ. Це зібрання всіх чи частини жителів села, селища, міста для вирішення питань місцевого значення, зокрема й бюджетних. Загальні збори громадян за місцем проживання є формою їхньої безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення. Загальні збори скликаються на рівні багатоквартирних будинків, вулиць, кварталів, житлових комплексів, мікрорайонів, села (селища) або інших територіальних утворень.

Чому це важливо?

Це найбільш традиційний, масовий, легітимний спосіб висловити свою думку, подати пропозицію, вплинути на рішення. Збори доцільно проводити, коли громада чи її частина має проблему, для вирішення якої членам громади потрібно домовитися між собою та/або водночас спонукати владу до врахування їхнього колективного рішення.

Як цим користуватися?

1. Загальні збори скликаються з ініціативи голови, депутатів місцевої ради, ОСН, об’єднання співвласників багатоповерхового будинку, ініціативної групи жителів, інститутів громадянського суспільства.

2. Ініціатори повідомляють виконком, який допоможе в проведенні зборів, але обов’язок їхньої організації – на ініціаторах. У загальних зборах необхідно передбачити можливість участі всіх без винятку громадян на відповідному рівні.

3. На зборах обговорюються питання, співрозмірні до їхнього рівня (будинку, вулиці, громади), наприклад, про тарифи, благоустрій, виділення коштів на потреби будинку, вулиці, мікрорайону, створення органів самоорганізації населення.

4. За наслідками обговорень складається протокол, який передається в ОМС.

5. Орган місцевої влади розглядає протокол і приймає рішення щодо врахування зазначених в ньому рішень зборів.

У наступних публікаціях ми розповімо про інші інструменти партисипації, тож стеж за нашими постами з хештегом #включайся_в_бюджет_громади!

Ця публікація створена Громадським Партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» в рамках проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

Бюджетна партисипація

Ми продовжуємо розповідати про інструменти партисипації в межах інформаційної кампанії проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я», який реалізується Громадським Партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА»! Цього разу читайте про ЕЛЕКТРОННУ ПЕТИЦІЮ – колективне звернення в електронній формі до суб’єкта владних повноважень у вигляді тексту скарги та/або пропозиції.

Чому це важливо?

По-перше, це зручно і швидко. По-друге, йдеться про ініціативу та вміння об’єднувати навколо своєї ідеї. По-третє, це дієвіше, ніж просто допис у соцмережах.

Як цим користуватися?

1. Електронна петиція подається та розглядається в порядку, передбаченому статтею 23-1 Закону України «Про звернення громадян». У Статуті громади чи окремому Положенні варто зафіксувати порядок дій щодо створення та розгляду петицій. Громадяни можуть звернутися до органу місцевого самоврядування з електронними петиціями через офіційний вебсайт органу, якому вона адресована, або вебсайт громадського об’єднання, яке здійснює збір підписів на підтримку електронної петиції.

2. В електронній петиції має бути викладено суть звернення, зазначено прізвище, ім’я, по батькові автора (ініціатора) електронної петиції, адресу електронної пошти. На вебсайті відповідного органу або громадського об’єднання, що здійснює збір підписів, обов’язково зазначаються дата початку збору підписів та інформація щодо загальної кількості та переліку осіб, які підписали електронну петицію.

3. Електронна петиція оприлюднюється на офіційному вебсайті протягом двох робочих днів з дня надсилання її автором (ініціатором). У разі невідповідності електронної петиції встановленим вимогам оприлюднення такої петиції не здійснюється, про що повідомляється автору (ініціатору) не пізніше строку, встановленого для оприлюднення.

4. Підпис петиції здійснюється авторизованою особою, яка перейшла на сторінку цієї петиції, ознайомилася з її текстом і натиснула кнопку «Підписатися».

5. Вимоги до кількості підписів громадян на підтримку електронної петиції до органу місцевого самоврядування та строку збору підписів визначаються в Статуті громади чи окремому нормативно-правовому акті (НПА). Якщо петиція не набрала необхідної кількості підписів, її розглядають у порядку, встановленому законом для звернень громадян.

6. Відповідь на електронну петицію не пізніше наступного робочого дня після закінчення її розгляду оприлюднюється на офіційному вебсайті органу, якому вона була адресована, а також надсилається в письмовому вигляді автору (ініціатору) електронної петиції.

У наступних публікаціях ми розповімо про інші інструменти партисипації, тож стеж за нашими постами з хештегом #включайся_в_бюджет_громади!

Ця публікація створена Громадським Партнерством «За прозорі місцеві бюджети!» в рамках проєкту «Бюджетна партисипація від А до Я» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.